Nabywając wino często zastanawiamy się, z czego wynika jego cena. W wielu przypadkach wydaje nam się ona być nieadekwatna do tego trunku: w końcu skoro można nabyć alkohol za 20 zł, to czemu kupować ten za 200 za butelkę?
Co wpływa na cenę wina?
Jest ona wypadkową kilku czynników: między innymi zastosowanych surowców (im lepsze – tym droższe jest wino), a także popytu. Zdarza się bowiem, że wino jest stosunkowo niedrogie, ale w związku z zainteresowaniem jego zakupem – producent decyduje się na podniesienie ceny.
W przypadku najdroższych win kolekcjonerskich, na kwotę, jaką przyjdzie za nie zapłacić, wpływa również obecność na giełdzie winiarskiej. W takiej sytuacji – dla wysokości ceny ma znaczenie również popularność oraz renoma danego wina, a nie jego koszty produkcyjne.
Pochodzenie win kolekcjonerskich
Nie można wskazać jednego regionu na świecie, z którego pochodzą wina. Na rynku win kolekcjonerskich można bowiem spotkać alkohole z całego świata i w zasadzie każdy region winiarski może poszczycić się choć jednym rodzajem takiego trunku.
Dla renomy wina i jego kolekcjonerskiego charakteru duże znaczenie ma to, czy dane wino ma potencjał na zostanie dojrzewającym. Przyjęło się bowiem, że im wino starsze, tym lepsze – co jednocześnie jest prawdą i nią nie jest. Faktem jest, że w przypadku win kolekcjonerskich mogą one nabrać dodatkowych walorów smakowych, ale wiele gatunków tego trunku wręcz nie może być przechowywanych przez długi czas, bowiem mogą po prostu się zepsuć.
Duża część win nie może być przechowywana przez okres dłuższy niż dwa lata. Wyjątkiem są starannie wyselekcjonowane odmiany, które są obecne na rynku win kolekcjonerskich.
Czy drogie wino zawsze smakuje lepiej?
Na szczęście dla portfela – nie. Co prawda rzeczywiście zdarza się, że tanie odmiany wina nie są najlepsze w smaku, jednak nie jest to regułą. Warto jednak wziąć pod uwagę, że niższa cena może oznaczać cięcia budżetowe na produkcji – a co za tym idzie, sama jakość wina nie musi być najwyższa.
Jak przechowywać wino kolekcjonerskie?
W wielu filmach możemy podziwiać piwniczki, w których arystokracja przechowuje wina. Jest to jedna z najlepszych metod na utrzymywanie ich w najlepszym stanie, dlatego – o ile mamy taką możliwość – warto trzymać wina kolekcjonerskie w zaciemnionych, chłodnych piwniczkach.
Chcesz dowiedzieć się jak inwestować w wino? Sprawdź blog Social.Estate