Naczepy – informacje ogólne

Przedsiębiorca każdego biznesu zajmującego się rozprowadzaniem towarów musi posiadać w swojej flocie nie tylko samochody ciężarowe ale także dużą ilość przestrzeni, do której będzie mógł załadować materiały przewożone przez kierowcę w wyznaczony punkt. Idealnym miejsce do transportu materiałów są naczepy, które za pomocą siodła łączy się z ciągnikiem siodłowym. Naczepa nie posiada przedniej osi i zaprojektowana jest w taki sposób, aby to ciągnik siodłowy przejmował na siebie większość ciężaru. W zależności od rodzaju materiału jaki jest przewożony rozróżnić można kilka rodzajów naczep.

 

Naczepy – rodzaje

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów naczep. Do najpopularniejszych z nich należą:

-Naczepy ogólne; jak sama nazwa wskazuje są bardzo uniwersalne i pozwalają na przewóz większości materiałów. Najczęściej na takie naczepy transportowane są różnego rodzaju materiały złączone na jednej palecie i w odpowiedni sposób zabezpieczone.

-Naczepy typu chłodnia – zapewniają one odpowiednią, niską temperaturę materiałów, które przewożą. Najczęściej są to artykuły spożywcze, ale też bywają to specjalistyczne leki i wyroby medyczne. Składają się one z specjalnych agregatów chłodniczych zapewniających tą niską temperaturę. Dodatkową ochroną jest wyłożenie takiej naczepy izolacją termiczną dzięki czemu uzyskanie stałej temperatury wewnątrz jest możliwe niezależnie od pory roku.

-Platformy – dzięki nim przewożone są pojazdy i różnego rodzaju specjalistyczne maszyny. Charakteryzują się łatwym załadowaniem i rozładowaniem towarów.

-Naczepy do samochodów osobowych – specjalnie zbudowane aby zmieścić wiele samochodów ustawionych obok siebie i zabezpieczonych odpowiednimi łańcuchami.

-Wywrotki – idealne na plac budowy zapewniające bardzo łatwe wyładowanie towaru, bądź jego załadowanie. Sypki materiał to najpopularniejsza rzecz jaka zostaje transportowana.

-Naczepy specjalistyczne – przewóz zwierząt z specjalnymi dodatkami uzależnionymi od gatunków jakie są przewożone, bądź odpowiedzialny cysterny na paliwo do których prowadzenia powinni być oddelegowywani najbardziej doświadczeni kierowcy ze względu na przewóz niebezpiecznych materiałów.

Sprawdź także: Naczepy nowe i używane

Podsumowanie

Naczepy to nieodzowny element każdego ciągnika siodłowego. Należy pamiętać, że często materiały przewożone wewnątrz nich są niebezpieczne albo cenne, dlatego warto je odpowiednio zabezpieczać chroniąc przed potencjalnymi kradzieżami, które mogą kosztować firmę krocie.