Najmodniejszy sport ostatnich lat?

Mowa tutaj oczywiście o bieganiu. W lasach, parkach i chodnikach codziennie można znaleźć bardzo dużą ilość adeptów tego sportu. Aby czerpać jak najwięcej dobrego z tego rodzaju aktywności fizycznej należy dobrze się do tego przygotować. Odzież to jedno – nie potrzeba tutaj jakiś profesjonalnych koszulek czy spodni, wystarczą zwykłe dresy. Natomiast jeśli chodzi o stopy to tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana. Nieodpowiednio dobrane obuwie może negatywnie wpłynąć na zdrowie sportowca. Obuwie powinno być dobrze dobrane indywidualnie pod daną osobę.

Rodzaje obuwia do biegania

Jednym z najważniejszych aspektów do jakich podchodzi się podczas wyboru odpowiedniego obuwia będzie rodzaj biegu oraz podłoże. Istnieje wiele typów obuwia przygotowanych pod dane wymagania. I tak rozróżniamy;

Buty joggingowe – najbardziej klasyczne i popularne obecne w praktycznie każdym sklepie z obuwiem sportowym. Ich najlepszą cechą jest uniwersalność przez co mogą być stosowane zarówno przez doświadczonych biegaczy jak i amatorów. Nadają się do klasycznego aerobowego treningu biegowego przebiegających na utwardzonych nawierzchniach. Są komfortowe i będą dobrym wyjściem na początek przygody z bieganiem

-Buty startowe – są one przystosowane tylko i wyłącznie do krótkich dystansów z tego względu, że amortyzacja jest tutaj bardzo ograniczona. Wszystko kosztem lekkości i szybkości zapewniając wysoki poziom dynamiki biegu. Buty startowe są skierowane dla profesjonalistów biorących udział w zawodach w których liczy się każda dziesiąta część sekundy. Nie poleca się wykorzystywania butów startowych do dłuższych biegów gdyż mogą spowodować większe ryzyko kontuzji.

-Buty do miasta – buty przeznaczone do poruszania się jak sama nazwa wskazuje w mieście – po asfalcie czy kostce brukowej. Jest to dosyć twarda nawierzchnia więc powyższy but musi charakteryzować się bardzo dobrą amortyzacją. Warto tutaj szukać informacji o wadze użytkownika wybierając dla siebie te odpowiednie.

-Buty na szlaki turystyczne – są to tak zwane buty trailowe przeznaczone do biegania w lesie i ścieżkach przełajowych. Solidna, wytrzymała podeszwa musi być tutaj obowiązkiem, a dobry bieżnik powinien być również ważnym dodatkiem. Dzięki temu but nie rozklei się szybko podczas eksploatacji zmniejszając ryzyko kontuzji. Ponadto nikt nie chciałby co chwilę kupować nowego, specjalistycznego obuwia.

Podsumowanie

Bieganie to bardzo dobry sport, ale jak do każdego sportu, jeśli ktoś nie chce łapać kontuzji warto się do niego odpowiednio przygotować. Dobre buty dla biegacza są porównywalne z dobrą rakietą dla tenisisty czy piłką dla piłkarza. W razie problemów z doborem odpowiedniego obuwia warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.