Plecy każdej ciężarówki – naczepy

Każdy ciągnik siodłowy czy samochód ciężarowy musi być wyposażony w ,,coś ekstra” aby móc sprawnie funkcjonować. Tym czymś jest odpowiedniej wielkości naczepa, która tak naprawdę będzie stanowić o odpowiedniej pakowności danego ciągnika siodłowego, na którym spoczywa. Naczepa nie posiada przedniej osi, a jej cały ciężar spoczywa na plecach ciągnika siodłowego, który stanowi całą moc napędową ogólnej konstrukcji. Ciągnik siodłowy z naczepą tworzy razem pojazd członowy, który jest kompleksowo przygotowany do transportu określonych materiałów.

 

Naczepy – rodzaje i charakterystyka

Naczepy to bardzo bogata grupa elementów samochodów ciężarowych. Ich różne rodzaje, konstrukcje i kompozycje są idealnie dostosowane do przewozu określonych materiałów. Do najbardziej popularnych rodzajów naczep należą:

-Kontener – zabudowana naczepa do ciężarówek, która jest w wszystkich stron zamknięta. Umożliwia przede wszystkim ochronę wewnętrznych materiałów i ich sprawny przewóz.

-Firanka – podobna do kontenera, lecz ma możliwość do otwierania się z jednej strony co umożliwia szybki wyładunek. W firance poleca się przewóz mniej wartościowych materiałów, gdyż zdarza się, że padają łupem złodziei.

-Tandem – to połączenie dwóch przyczep ze sobą pozwalające na większy załadunek. Jednak kierowca musi mieć bardzo dobre umiejętności, aby bezpiecznie kierować taką konstrukcją.

-Naczepa MEGA – bardzo pokaźna naczepa o 3 metrach wysokości, która jest w stanie pomieścić naprawdę spore ilości materiałów! Dzięki temu można jednorazowym zleceniem szybko przetransportować pokaźną ilość przedmiotów.

-Wywrotka – specjalna naczepa umożliwiająca łatwe wyładowanie, ale i załadowanie materiałów typu sypkiego. Dzięki temu wykorzystywane są one przeważnie na budowie w transporcie gruzu, piasku, ale i nawet węgla.

-Naczepa ruchoma podłoga – podłoga naczepy wykonana jest z listew, którem mogą sprawnie się przesuwać. Cały mechanizm opiera się o działanie belek przesuwnych, a dzięki dodatkowi uszczelek konstrukcja jest bardzo szczelna. Idealna do transportu sypkich towarów jak zboże, pszenica czy piasek. Ruchoma podłoga zwana też z angielskiego ,,walking floor” jest również ciekawym rozwiązaniem do przewożenia palet. Jednak zabrania się przewożenia w niej szklanych materiałów.

Sprawdź: Naczepy poleasingowe – Giełda Grupy DBK

Podsumowanie

Dobrze dobrane naczepy są integralną częścią każdej dobrze funkcjonującej firmy transportowej. Ich szeroka gama i dopasowanie do ciągników naczepowych pozwala na wysoki stopień funkcjonalności, a więc i przydatności.